SM-ekipage

 

Här tänkte vi presentera våra ekipage som är klara för SM.
Skicka gärna in bild och resultat när ni kvalat in i olika grenar.

Ekipage 2017


Marta Persson och Gulmåras Zeke (2010 e: Mykletind 261 u: Gulmåras Jaffa 3340 ue: Daler 180)

 har kvalat till Fjord-SM i hoppning via egen meriter.

 

 

Stina Persson och Gulliver (2004 e: Julius 211 u: Gullviva 3219 ue: Knast Halsnaes 173) har kvalat till Fjord-SM i dressyr både via egna meriter samt via föreningens kvot.

 

 

Stina Persson och Gulmåras Zeke (2010 e: Mykletind 261 u: Gulmåras Jaffa 3340 ue: Daler 180)

 har kvalat till Fjord-SM dressyr via egen meriter.

 

 

Maria Nordqvist och Hvams Marte (2008 e. Elvar u. Hvams Tina) har kvalat till Fjord-SM i brukskörning på egna meriter samt är direktkvalade i bruksridning via sin placering från Fjord-SM 2016.
Foto: Yvonne Bäcker

 

Johanna Södersten och Corall (2003 e:Cristall 203 u: Corina 3217 ue: Ljosen 145) har kvalat till Fjord-SM i bruksridning via egna meriter.

 

Ewa-Lill Öjerteg och Nytorps Jum-Jum (2000, e: Lunbrigg 181 u: Nytorps Juliette 3063, ue: Tuffen 149) har kvalat till Fjord-SM i bruksridning via egna meriter.

Foto: Johanna Södersten

 



Ekipage 2016


Sandra Eriksson och Gimli (2004 e: Furubäcks Inter 191 u: Saga 3400 ue: Ernarsson 176)
Dressyr och hoppning.


Stina Persson och Gulliver (2004 e: Julius 211 u: Gullviva 3219 ue: Knast Halsnaes 173)
Dressyr.


Team Persson kommer också att delta vid SM med Gulmåras Zeke (2010 e: Mykletind 261 u: Gulmåras Jaffa 3340 ue: Daler 180).
De kommer att delta i unghästchampionat i dressyr och hoppning.

Foto: Team Persson

 


Maria Nordqvist och Hvams Marte (2008 e. Elvar u. Hvams Tina).
Bruksridning.
Foto: Yvonne Bäcker

 


Ewa-Lill Öjerteg och Nytorps Jum-Jum (2000 e: Lunbrigg 181 u: Nytorps Juliette 3063 ue: Tuffen 149)
Bruksridning.
Foto: Sanna Svensson

 

 


Johanna Södersten och Corall (2003 e:Cristall 203 u: Corina 3217 ue: Ljosen 145).
Hoppning och bruksridning.
Foto: Sanna Svensson